Hlavní témata jednotlivých kurzů:

Ve školním roce 2019/20 budou probírána témata 1-7

(v průběhu července budou mírně aktualizovány osnovy)

V homeopatii chápeme nemoc jako narušení vitální síly, jejíž oslabená schopnost udržovat organismus ve zdravé harmonii se projevuje na jednotlivých úrovních vždy od dispozičně nejslabšího místa organismu. Jednotlivé semináře mají v názvu jako hlavní téma vždy určitou oblast, témata na sebe logicky navazují a doplňují se. Při výkladu je preferována klasická homeopatie s celostním přístupem. Homeopatická metoda a symptomy přednášených homeopatických léků jsou prezentovány ve vztahu k probíranému tématu i celostně. 

Cílem studia je praktické pochopení homeopatické filosofie a její převedení do schopnosti správně interpretovat symptomy, analyzovat a řešit případy. Součástí každé přednášky je tedy kromě hlavního tématu cvičení v teorii a diferenciální diagnóze léků v rozsahu cca ¼ přednášky. V každém kurzu jsou nedílnou součástí praktická cvičení - analýza případu vč. možnosti přivést obtížně vyvíjející se případ nebo analýza vlastních případů odebraných studenty. 

V prvním ročníku se věnujeme nekoordinaci vitální síly a následným potížím, které lze označit jako potíže s řízením/regulací vnitřního prostředí (fyziologicky především trávící systém, ledvinový a urogenitální systém, játra a žlučník, dýchací systém, hormonální systém, opěrný systém). V druhém ročníku se věnujeme tématům, kdy došlo k překročení schopnosti samoregulačních mechanismů zvládat a kompenzovat potíže, což se projeví kumulaci změn na fyzické nebo psychické úrovni  (kardiovaskulární potíže, neurologické potíže, psychické potíže, onkologické, řešení postvakcinačních nebo jinými toxickými vlivy způsobených stavů). Vše není homeopaticky vyřešitelné, ukážeme si známé limity možností homeopatie. Na samostatné přednášce jsou podrobně probrány možnosti a metody autopatie. Třetí ročník doplňuje předchozí dva dosud neprobranými tématy, která jsou však v homeopatické praxi velmi častá. Částečná úprava témat a přednášených léků vyhrazena.

Při výkladu typických stavů potíží a jim odpovídajících homeopatických léků (pozn.pro laiky: homeopatika nikdy nejsou vybrána pro název potíže, ale pro odpovídající individuální stav) je respektována realita, že klienti dochází k alopatickým lékařům, využívají diagnostických a léčebných postupů podle pravidel vědy (konvenční medicína dle zákona o zdravotních službách) a užívají alopatické léky. V naprosté většině případů tedy homeopatie působí jako komplementární postup u chronických stavů působící na energetickou, spirituální a vitální sféru, jejichž zlepšený stav vede k návratu zdraví. 

 

1)      Homeopatie od A - Z. Vše podstatné, co musí homeopat znát, ve stručné přehledné podobě – zákon podobnosti, způsoby reakce na lék, vztahy fyzické, emocionální a fyzické úrovně a jejich hierarchie, využití při analýze, sledování a vedení případu. Zákony léčby. Faktory ovlivňující zdraví. Symptomy, jejich důležitost, výběr symptomů pro analýzu případu. Proving. Různé techniky předepisování léků - jejich výhody a nevýhody. Způsoby analýzy případu. Úrovně zdraví podle G.Vithoulkase. Potence, volba výšky a četnosti podávání léku. Akutní vs. chronické předepisování. Potlačení, vakcinace, vedení případu pod alopatickými léky. Diferenciální diagnóza léků, jak se učit a pamatovat léky. 

 

2)      Játra a žlučník – zřejmě nejzatíženější orgány současné doby, především z důvodu stresu a životního stylu s nadbytkem jídla a chemie. Předráždění nebo oslabení těchto orgánů vede k mnoha výkyvům zdraví, jak na fyzické, tak na mentální úrovni.  Mají vliv na udržování krevního tlaku. Typická postižení jater jsou mononukleóza, hepatitida, cirhóza jater, u žlučníku zánět, žlučníková kolika, žlučové kameny. Kvalita činnosti jater ovlivňuje hladinu cholesterolu v těle. Význam jater jako chemické továrny organismu – metabolismus živin, čištění krve od odpadních látek, tvorba tělesného tepla. Vliv na tepelný komfort organismu – studené ruce a nohy. Nesprávná činnost se může přenést na další orgány ve formě potíží jako pankreatitida, diabetes apod. Vliv stresu na činnost jater a opačným směrem zvýšené prožívání zátěžových situací - cholerik, melancholik Zažívací potíže ovlivněné produkcí žluči – průjmy, zácpa, plynatost.

Výklad homeopatických léků: Chelidonium, Lycopodium, Nux Vomica, Kalium carbonicum, Leptandra, China, Phosphor, Chionanthus, Dioscorea, Taraxacum, Magnesia carbonica, Magnesia muriatika, Camphor, Ceanothus, Ptelea, Carduus m., Cholesterinum.

 

3)      Homeopatický přístup k stavům souvisejícícm s potížemi endokrinního systému – poruchy hormonální rovnováhy, které jsou následkem oslabené vitální síly v kombinaci s životním stylem nebo intoxikací, často příčinou dalších fyzických, emocionálních nebo mentálních potíží. Štítná žláza a příštítná tělíska. Thymus. Pohlavní žlázy (varlata, vaječníky) a potíže s nimi spojené – menstruace, neplodnost atd. Žlázy uložené v mozku (hypothalamus, hypofýza, epifýza) – vliv na psychiku, spánkový rytmus, fungování nervové soustavy. Nadledvinky – kortisol, adrenalin a potíže související se stresem. Potíže související s hyperfunkcí nebo hypofunkcí jednotlivých žláz, možnosti homeopatické léčby jednotlivých stavů. Celostní předepisování vs. symptomatické užití potencovaných hormonů, sarkod apod.

Výklad homeopatických léků: Iodum, Kalium iodatum, Spongie, Thyroidinum, Dopamin, Calcarea carbonica, Calcarea iodata, Sepie, Murex, Bromum, Thyroidinum, Phytolacca, ad. Diskuze o potencovaných hormonech a sarkodách (ACTH, cortizon, adrenalin, dopamin, pituitrinum...)

 

4)      Gastrointestinální trakt – ústa, hltan, jícen, žaludek, tenké a tlusté střevo, konečník. Změny na sliznicích GIT.  Pálení žáhy, žaludeční vředy, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida. Celiakie. Hemoroidy. Pruritus. Prekancerózní stavy GIT. Léčba zácpy, průjmu, nadýmání. Vliv potíží GIT na celkový stav organismu, zejména potíže s vylučováním odpadních látek, navazující další potíže. Pankreas – pankreatitida, vliv na zažívání, homeopatický přístup k diabetu.

Výklad homeopatických léků: Sulphur, Sulphuricum acidum, Natrum sulphuricum, Colocynthis, Mercurius, Mercurius corosivus, Bryonia, Aethusa, Podophyllum, Croton, Gambogia, Aloe, Rathania ...

 

5)      Ledvinové vylučování – potíže související s činností ledvin a močového měchýře. Záněty ledvin, záněty močového měchýře a močových cest. Ledvinové kameny, ledvinová kolika. Poruchy spojené s poruchou ledvinového vylučování – dnavá artritida, poruchy acidobazické rovnováhy. Vliv na krevní tlak – hypertenze, hypotenze, význam funkce nadledvinek na krevní tlak. Vylučování vody z těla, otoky nohou a orgánů. Poruchy močení u dětí i dospělých. Zbytnělá prostata.

Výklad homeopatických léků: Benzoicum acidum, Colchicum, Sarsaparila, Terebinthina, Natrum muriatikum, Arsenicum album, Serum anguillae, Equisetum, Berberis, Solidago, Thlaspi bursa, Pareira, Chimaphilla, Ocimum canum

 

6)      Plíce, dýchací systém a alergie – chronický a akutní kašel, obtížné dýchání, záněty průdušek a plic. Astma. Plicní edém. Laryngitida, záněty HCD. Závažné potíže typu CHOPN, emfyzém, sarkoidóza plic. Následky nedokysličení organismu při nedostatku pohybu nebo dýchacích potížích. Alergie - sezónní pylové, potravinové, přecitlivělé reakce organismu na další vlivy vč.alopatických a homeopatických léků.  

Výklad homeopatických léků: Antimonium tartaricum, Ammonium carbonicum, Ipeca, Kalium bichromicum, Drosera, Dulcamara, Lobelia, Blatta, Silicea, Aralia, Pothos foetidus, Bacillinum, Tuberkulinum, Moschus, Coccus cacti, Corallium rubrum, Sticta, Stannum, Allium cepa, Euphrasia, Sabadilla, Sambucus ad.

 

7)      Kosterní a svalová soustava – homeopatická podpora zlepšení akutních a chronických změn kostí a vazivové tkáně. Zlomeniny, růstové bolesti, poruchy vývoje kostí. Růst zubů u dětí. Osteoporóza. Bolesti zad, vyhřeznutí ploténky. Kostní výrůstky – osteofyty, patní ostruha. Bechtěrevova choroba. Artróza, revmatoidní artritida. Revmatická onemocnění svalů.  

Výklad homeopatických léků: Calcarea phosphorica, Rhus, Ruta, Arnika, Ledum, Rhododendron, Gnaphalium, Guiacum, Tellurium, Aesculus, Ammonium muriatikum, Lachnantes, Salicylicum acidum, Formica rufa, Symphytum, Hekla lava

 

 8)      Teorie homeopatie 2 –  Úrovně zdraví podrobně, výběr potence, očekávaný způsob reakce, doba a intenzita zhoršení. Prognóza vývoje a možnosti zlepšení. Využití mapy MEF (mentálně-emocionálně-fyzických) úrovní potíží pro vyhodnocení případu.Odebrání případu s důrazem na získání symptomů použitelných pro analýzu. Analýza případu repertorizací, výběr léku, potence, příp. frekvence opakování.

Repertorizace, analýza prostřednictvím různých homeopatických programů a repertorií - Homeo, RadarOpus, ISIS Vision, Zomeo, Complete repertory. Polarity analysis. 

 

9)      Kardiovaskulární potíže –  homeopatický přístup a podpora klientů s potížemi srdce a krevního řečiště, zpravidla zaléčenými klasickými léky nebo po následcích akutních stavů. Srdeční arytmie, poruchy tepu, krevního tlaku. Srdeční otoky. Ischemická choroba srdeční, angina pectoris, následky infarktu myokardu. Poruchy prokrvení mozku, mozkový iktus – dispozice k těmto potížím. Potíže krevního řečiště – záněty žil, trombóza, embolie, bércový vřed, křečové žíly, Raynaudova choroba. Ateroskleróza. Anemie.

Výklad homeopatických léků: Crataegus, Allium sativum, Lycopus, Rauwolfia, Strophantus, Ephedra, Apocyanum, Digitalis, Cactus, Lachesis, Adonis, Convallaria, Naja, Crotalus, Amylenum nitrosum. 

Miasmata - rozdělení, charakteristika, význam pro výběr léku vzhledem k dynamice potíží. Využití miasmat v homeopatické praxi, 

 

10)     Potíže nervové soustavy - "epidemie" současné doby jako následek chronické intoxikace, chronických infekcí a přetížení nadmírou vjemů - Tiky, záškuby, Tourettův syndrom. Epilepsie, Westův syndrom. Roztroušená skleróza. Stařecká demence, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba. Paralýza, ochrnutí. Obrna lícního nervu. Borelióza. Následky úrazů hlavy nebo mozkové mrtvice.  

Výklad užití homeopatických léků Causticum, Gelsemium, Agaricus, Alumina, Argentum nitricum, Argentum metallicum, Conium, Cicuta, Curare, Lathyrus, Mygale, Plumbum, Physostigma, Picricum acidum, Sanicula aqua, Cocculus, Tarentula, Helleborus, Zincum, 

 

11)      Autopatie – ucelený výklad metody a postupů v autopatii, filosofie autopatie. Strategie a taktika používání jednotlivých autopatických postupů s ohledem na vitalitu a potíže klienta. Videopřípady uzdravených klientů se závažnými potížemi pokrývajícími všechna témata homeopatických seminářů HSPP, kazuistiky vedení obtížných (i neúspěšných) případů s rozborem. Kombinace autopatie a dalších metod včetně homeopatie – kdy je to výhodné, kdy nikoli. 

 

 12)    Potíže dětského věku - řešení nezávažných akutních i chronických potíží typických pro dětský věk a jak k nim homeopaticky přistupovat. Úzkosti, strachy, potíže s vývojem, potíže se spánkem, noční pomočování. Chronické poruchy chování nebo vnímání – ADD, ADHD, autismus. Aspergerův syndrom. Hyperaktivita, poruchy soustředění.

Výklad homeopatických léků: Pulsatilla, Ferrum phosphoricum, Phosphoricum acidum, Baptisia, Aconitum, Belladona, Stramonium, Antimonium crudum, Cuprum, Jaborandi Pilocarpus, Chamomilla, Cina, Arum, Ipeca, Hepar sulphur, Pyrogenium, Baryta carbonica,  Thuja

Očkování a postvakcinační syndrom – řešení následků očkování potencovanými vakcínami, vhodným homeopatickým lékem, autopatií. Postupy k eliminaci následků očkování, prevence. Obecné užití homeopaticky potencovaných toxických látek nebo léků u různých potíží - tautopatie.

 

 13)      Psychické potíže – hluboké potlačení vitální síly projevující se jako deprese, úzkostné stavy, mentální anorexie, bulimie, schizofrenie, bipolární porucha, paranoia. Pochopení vývoje potíží, etiologické důvody vzniku nemoci – předepsání se zohledněním etiologie. Psychické potíže jako následek emočního traumatu, násilí, ztráty blízké osoby, majetku apod. Práce s hypochondrickými nebo přecitlivělými klienty. Práce s případy pod silnou alopatickou léčbou. Vliv chronického stresu na zdraví.  

Výklad homeopatických léků Hyoscyamus, Opium, Cannabis, Lac caninum, Ignatia, Aurum, Staphysagria, Veratrum album, Anacardium, Medorrhinum, Lilium tigrinum ad.

 

14)      Onkologické potíže – rakovina jako vrcholek pyramidy potlačení jednotlivých úrovní bytí, spirituální, emocionální a energetické, prevence vzniku rakoviny zlepšením vitality a schopnosti samoozdravných procesů. Homeopatický přístup k rakovině – Ramakrishnanova metoda, další homeopatické postupy, autopatie.  Postupy zmírňující nežádoucí účinky při probíhající chemoterapii nebo ozařování. Paliace, léčba bolesti, terminální stadium. Komunikace s klientem a příbuznými. Přehled dalších alternativních terapií a podpůrných prostředků v této oblasti.  

Výklad homeopatických léků Carcinosinum, Scirrhinum, Carbo veg., Aurum arsenicosum, Sanguinaria, Cadmium sulphuricum, Radium bromatum, X-ray, Bismuthum, Sol, Hydrastis, Aurum muriaticum natronatum, Nitricum acidum, Scrophularia nodosa, Condurango, Alfalfa a mnoho orgánově specifických léků 

 

15)      Reakce na lék - 22 druhů reakcí na homeopatické předepsání, vyhodnocení reakce podle úrovně zdraví, určení zda reakce je správná nebo není. 

Chronické potíže a autoimunitní potíže - homeopatický přístup k řešením potíží jako jsou chlamydiové infekce, borelióza, lichen, systémový lupus erythematodes a dalších. Využití autopatie u těchto potíží, kde obvykle dává lepší výsledky než homeopatie. Syfilitické léky, mercuriové soli. Izopatie, léky Candida albicans, Toxoplasmosa. 

 

16)      Kožní potížeKožní potíže mohou být akutní nebo chronické a projevovat se mnoha formami. Někdy jsou kožní potíže a jejich intenzita středem zájmu homeopata, častěji je i přes stesky klientů ponecháváme v hierarchii symptomů na nižších místech důležitosti. Kdy je tomu jak si řekneme také při části přednášky týkající se hierarchie a intenzity symptomů v případu.  

Kromě polychrestů se seznámíme s léky jako Myristica, Cistus, Calcarea sulphurica, Psorinum, Capsicum, Hydrocotyle, Mezereum, Petroleum, Graphites, Anatherum, Urtica urens, Anthracinum, Skookum Chuck aqua
   
 

17)      Dlouhodobé vedení chronického případu. Akutní předepsání -  charakteristiky odebírání případu a čeho si všímat při odebrání akutního případu. Jak zvládnout akutní stav v průběhu působení chronického léku, aby nedošlo k narušení vývoje léčebného procesu. Jak vést chronické případy, které vyžadují dlouhodobé vedení. Bude prezentováno několik dlouhodobě vedených případů s mnoha lety sledování a ne vždy ideálním vývojem, studenti navrhují v jednotlivých fázích další postup, který bude porovnán včetně diferenciální diagnosy se skutečně podaným lékem a reakcí na něj. Nejčastější chyby při dlouhodobém vedení chronických případů. 

Specifika odebrání akutního případu. Akutní předepsání u úrazů a poranění s podrobnějším zaměřením na úrazy hlavy, akutní předepsání při úzkostech a strachu, akutní předepsání při bolestech zubů a nevolnostech. Výklad léků k tématu

 

18)   Potíže orgánů pohlavního ústrojí - potíže týkající se dělohy, vaječníků, prostaty, varlat, vnějších pohlavních orgánů - poruchy funkce nebo struktury tkání. Potíže s menstruací, přechodem, myomy, cystami, vaginitida, potíže s erekcí, ejakulací a mnoho dalších stavů.  

Probrány jsou léky jako Sepia, Murex, Sabina, Thlaspi bursa, Ustilago, Lilium tigrinum, Cimicifuga, Helonias, Kreosotum, Fraxinus, Clematis, Caladium, Rhododendron, Thyroidinum, Sabal serrulata, Populus, Chimaphilla, Pareira, Equisetum
 
 

19) Homeopatický přístup k řešení neplodnosti, pomoci v těhotenství, průběhu porodu a poporodních situacích.  Neplodnost, její důvody a homeopatická či autopatická léčba. Jednotlivé fáze těhotenství, řešení potíží v průběhu těhotenství (nevolnosti, bolesti děložních vazů, křečové žíly, močové cesty, hemoroidy, bolesti v kříži, edémy, preeklampsie ad.), příprava na porod a kojení, situace přenášení. Homeopatická pomoc v jednotlivých fázích průběhu porodu, v době poporodní a šestinedělí. Kojení a potíže matky i dítěte při kojení. Potíže novorozenců jako je novorozenecká žloutenka, acetonemie, opruzeniny, nadýmání, koliky, kvasinková infekce a další. Přednáška je vedena s respektem k tomu, že celé těhotenství a porod vede osoba v této oblasti znalá a zkušená (porodník, dula), v mnoha případech může být třeba odborného postupu. Dobře použitá homeopatická dopomoc může v mnoha případech výrazně pomoci.

Probírané léky (celostně, nejenom u porodu) jsou Agnus, Sarsaparilla, Muriaticum acidum, Aletris, Caulophyllum, Trillium pendulum, Viburnum, Placenta, Lac humanum,  Borax, Natrum carbonicum, Pulsatilla, Ricinus, Sanicula aqua, Cypripedium, Jalapa a zmíněny budou další, některé znáte z minulé přednášky (Cimic, Sabin, Coll ad.). Použití potencovaných hormonů jako oxytocin, progesteron, folliculinum, prolactin apod.
 
 

20) Závislosti. Potíže očí. Posologie.  Závislosti a jejich řešení je v homeopatii opomíjené téma. Co je vnitřním důvodem vzniku nutkavého chování, kdy se při výběru léku zaměřujeme na tuto příčinu celostním předepsáním a kdy je nutné nejdříve preferovat paliaci s cílem oslabit návyky spojené se závislostí? Lze podpořit homeopatii a autopatii prostředky  v podobě bylinných tinktur? Mluvit budeme nejenom o závislostech na alkoholu, drogách, tabáku, ale také o současných tématech jako je nomofobie (závislost na mobilu), na sociálních sítch (netolismus), gamblerství, hraní počítačových her. Okrajově si připomeneme už dříve probrané téma potravinových závislostí (anorexie, bulimie, patologické formy "zdravého" životního stylu). 

K tématu budou probrány více i méně známé léky jako nux-v, avena, coffea, coca, morphinum, carboneum sulphuricum, cannabis indica, opium, tabacum, passiflora a další. Samostatně si řekneme jak připravit homeopatický lék z elektromagnetických zařízení. Lék Mobile phone.  
 
Potíže očí - homeopatická léčba očních potíží jako je nystagmus, astigmatismus, zelený zákal (glaukom), šedý zákal (katarakta), záněty a poškození sítnice a rohovky. Úrazy a bolesti očí. Léky Jaborandi, Comocladia, Physostigma a další. 
 
21)  Potíže vyššího věku - specifické situace stáří - inkontinence, závratě, pohybové potíže, proleženiny. Paliace bolesti, snížení utrpení v terminálních stavech. Podpora paměti. Potíže uší. Posologie - nauka o dávkování
Chininum sulphuricum, Natrum salicylum, Salicylicum acidum, Thiosinaminum, Sinapsis alba/nigra, Oleander, Saw palmetto, Aloe, Nux moschata, Bacopa, Gotu kola, Absinthum, Ambra, Conium
 

22)  Historie homeopatie se zaměřením na výrobu a  způsoby přípravy homeopatických léků, praktická příprava homeopatického léku triturací a ředěním. Dokončení posologie - nauky o dávkování. Nespavost, její homeopatické řešení. Potíže zubů. Informace o Boenninghausenovu repertoriu Therapeutic Pocket Book, polaritní analýza a její možnosti.

Coffea cruda, Phosphoricum acidum, Melatonin, Magneziové soli, Hekla lava, Pyrogenium, Silicea, Spigelia. Akutní léky. 


Kontakt

Ing. Jan Matyáš
+420 777 664 654
86567390